BUDOVA čp. 31 na Náměstí T. G. Masaryka

To, co je dnes jedna budova, bývaly dříve 2 domy, které byly po několik století svědky všeho dění a událostí na náměstí. V průběhu let domy samozřejmě měnily svou podobu, a to i s ohledem na to, jak byly využívány.

Dům vlevo, blíže k radnici, měl číslo popisné 31 a bývalo v něm nejprve pekařství, pak truhlářství a na přelomu 19. a 20. století zde byl pohřební ústav, se kterým sousedila dnes už zbouraná rakvárna. Ve 20. století se v přízemí tohoto domu vystřídaly různé obchůdky, např. akvaristika či Arnika – krámek se zdravou výživou. V 1. poschodí byly byty.

Ten druhý dům (vpravo) měl původně číslo popisné 32. Byl to Hotel Sokol, ale říkalo se mu také U PERNÍKÁŘŮ, protože se jeho majitel zabýval výrobou a prodejem perníku. Byl to svého času nejvyhledávanější hotel v Úpici a v jeho sále se odehrávaly všechny důležité společenské akce, plesy, oslavy, konala se tu divadelní představení, koncerty či besedy. Na začátku 20. století změnil hotel majitele a byl přejmenován na Hotel Hvězda. Hostinskou činnost však přerušila 1. světová válka. Z hotelu se pak později stal obytný dům a v přízemí tu nějaký čas byl obchod s chovatelskými potřebami.

To byly útržky historie, ale jak už si pamatujeme, tak o údržbu těchto domů se ve 2. polovině 20. století nikdo moc nestaral, a tak na nich pořádně zahlodal zub času. Následně tedy bylo rozhodnuto, že dům č. 32 se vzhledem k jeho opravdu špatnému stavu z větší části zbourá a postaví nově, dům č. 31 se opraví, tedy zrekonstruuje, a oba domy se propojí, aby tvořily jeden celek pod společným popisným číslem 31. To vše proběhlo, investorem bylo město Úpice a v roce 2019 byla budova předána do správy Městského kulturního střediska, které zajišťuje, aby prostory plně sloužily svému účelu:

* Malý (zkušební) sál

Konají se zde lekce jógy, cvičení tai-chi, využívá ho Základní umělecká škola A. M. Buxton Úpice pro taneční obory a také zde má zkoušky její mládežnický dechový orchestr. Občas zde zkoušejí také divadelníci, a dokonce zde MKS uskutečnilo divadelní představení pro batolata (což bychom brzy rádi zopakovali).

* Klubovna

Své sídlo tu má a pořádá zde svá jednání Spolek vzájemné pomoci zdravotně postižených. Dočasně zde mají schůzky a své zázemí skautky. Uskutečnily se zde zkoušky úpických divadelníků i malé hudební skupiny a scházely se zde ženy z kroužku paličkování. Kromě toho se tu konalo několik komorních vzdělávacích akcí nebo přátelských setkání.

* Půjčovna kostýmů

Je vytvořena z kostýmního fundusu úpických divadelníků. Půjčovnu provozuje MKS vždy ve středu od 9 do 17 hodin. Je možné si zde půjčit kostým na maškarní bál, kostýmovanou či recesistickou párty, nebo třeba na akci pro děti, při které mají dospělí účinkovat jako pohádkové postavy.

* Turistické informační centrum

TIC patří do gesce Městského muzea a galerie J. W. Mezerové (MMG). Své služby TIC poskytuje nejen turistům, ale samozřejmě i obyvatelům Úpice a jejího okolí. Je zde možné získat zajímavé tipy na výlety, informace o sportovních, kulturních a společenských akcích. Lze zde zakoupit místní tiskoviny, turistické deníky, známky, vizitky, magnetky, pohlednice a odznaky Úpice, štítky na turistické hole, upomínkové předměty a drobné dárky. Je tu veřejný internet. TIC poskytuje i kopírovací služby a zajišťuje také předprodej vstupenek na divadelní představení, koncerty, zábavné pořady a další akce, které se konají v úpickém divadle a v nejbližším okolí.

* Badatelna (knihovna) muzea

Zde mohou zájemci bádat v knihách a starých tiskovinách či vyhledat si informace z dalších historických pramenů a archiválií. Badatelna je přístupna vždy ve středu od 9 do 17 hodin, nebo je možné si telefonicky předem sjednat návštěvu i v jiný den. Kontakt a informace naleznete na webových stránkách Městského muzea Úpice.

* Depozitář muzejních sbírek a restaurátorská dílna

Bývalé půdní prostory jsou propojené po celé délce obou původních domů. Konečně tak vznikly dostatečně velké prostory, které muzeum dlouhé roky citelně postrádalo. Je zde depozitář, kde jsou uloženy muzejní sbírky. Sbírkové předměty se opravují a udržují v restaurátorské dílně.

* Kancelář MKS a MMG

(k tomu asi není třeba žádný komentář ????)

* TV JS

Televizní studio, kde se připravují, natáčejí, stříhají a upravují reportáže a filmy úpické Televize JS. Právě zde se vytvářejí reportáže o aktuálním dění v Úpici, ze sportu, kultury, ale i historie. Úpice má totiž výsadu vlastní kabelové televize, která zveřejňuje týdenní reportáže také na YouTube kanálu. Televize Účko umí i online přenos.

Přihlášení k odběru novinek

Zrušit odběr

Navigace

Kontaktní informace

Městské kulturní středisko Úpice

Chelčického 216, 542 32 Úpice
IČ:00194786