Založeno: 02.12.2013 11:53

Ostatní

To, že se jméno akademické malířky Julie W. Mezerové objevuje v Úpických novinách, není nic divného. Vždyť jsme si letos připomínali 120. výročí jejího narození. Spojení jména úpické "Paní malířky" s názvem významné pražské výstavní síně také není překvapivé. V Topičově salonu uspořádala Julie W. Mezerová dvě velké samostatné výstavy - bylo to v listopadu 1931 (7. - 22. 11. 1931) a znovu potom o dva roky později, na počátku roku 1934 (17. 1.-7. 2. 1934). Ale proč potřetí?

Julie W. Mezerová Potřetí, to je název výstavy, která bude v Topičově salonu slavnostně zahájena letos, dne 9. 12. 2013. Základ expozice bude tvořit padesátka obrazů zapůjčených pro tuto příležitost do slavného salonu z úpického muzea. Plátna, která budou návštěvníci v Praze od 10. 12. 2013 do 10. 1. 2014 obdivovat, vybralo Městské muzeum a galerie Julie W. Mezerové ze svého sbírkového fondu spolu s kurátorkou výstavy Mgr. Petrou Příkazskou z Galerie moderního umění v Hradci Králové a panem Pavlem Vašíčkem, jednatelem Společnosti Topičova salonu o. s., která je pořadatelem celé výstavy.

Jako úpičtí muzejníci a milovníci krásného umění jsme moc rádi, že jsme dostali příležitost se na takovém projektu podílet a jsme oběma institucím, které nás ke spolupráci pozvaly, vděčni. Není to jen čest pro úpické muzeum, které se svou galerií k Julii W. Mezerové hlásí. Není to jen krásná vizitka města Úpice, které se prostřednictvím muzea o odkaz své slavné rodačky stará. Je to zasloužená pocta, kterou znalci výtvarného umění skládají osobnosti Julie W. Mezerové, jejímu nadání, její tvorbě. Pro nás úpické to také ledacos znamená - právem bychom měli být na Paní malířku hrdí. Rozsáhlá sbírka jejích obrazů, která je v úpickém muzeu uložena, není samozřejmost, třebaže s ní ve městě žijeme už léta. Je to dar. Tak si toho daru náležitě važme.

Přejeme Paní malířce a jejím obrazům v Praze nadšené návštěvníky, uznalou kritiku a šťastné setkání s krásným výstavním prostorem, který bude patřit jen jí - a to už potřetí.

Městské muzeum a galerie Julie W. Mezerové, Úpice

Přihlášení k odběru novinek

Zrušit odběr

Navigace

Kontaktní informace

Městské kulturní středisko Úpice

Chelčického 216, 542 32 Úpice
IČ:00194786